Üstün yetenekli Öğrenci LGS sonucunda “Engelli” sayıldı…

Olay Zonguldak’ta, 14 Yaşındaki Mimar Sinan Ortaokulu öğrencisi Aleyna Üşenmez’in başına geldi. Özel yetenekli öğrencilerin alındığı Bilim Sanat Merkezi’nde eğitimini tamamlayan Aleyna Üşenmez Liseye Geçiş Sınavı’nda 327 puan olarak okul üçüncüsü olmayı başarmasına rağmen, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kaynaklanan sistem hatası sebebiyle ‘özel eğitime ihtiyacı olan öğrenci’ yani zihinsel engelli öğrenci olduğu belirtilerek hiç bir okula yerleştirilmedi.

“Burası Türkiye…”

Yapılan hatanın düzeltilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na dilekçeyle başvuran öğrenci ve ailesi, yaşadıkları mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti. 14 yaşındaki Aleyna Üşenmez, 4 yıl önce sınavla öğrenci alımı yapan Bilim Sanat Merkezi’ni yüksek puanla kazandı. Aleyna Üşenmez, kendi okuduğu okulun dışında arta kalan zamanlarında Bilim Sanat Merkezi’nde ‘üstün yetenekli öğrenci’ olarak da eğitimine devam etti. Liseye Geçiş Sınavı’na giren Aleyna Üşenmez, 327 puan alarak genelde % 13.58, il genelinde ise % 15.12’lik başarı dilimine girdi. Buna rağmen üstün yeteneğe sahip genç kız LGS sınavı sonucunda engelli sayılarak hiç bir okula yerleştirilmedi.

“Ülkede Üstün Yetenekli İnsanların Hali Perişan…”

Aleyna Üşenmez, LGS yerleştirmelerinde Zonguldak Fen Lisesi, Zonguldak İMKB Anadolu Lisesi, Zonguldak Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Fen Lisesi, Devrek Sabahat-Cemil Ulu pınar Fen Lisesi’ni tercih etti. Geçen hafta açıklanan LGS sonuçlarında iyi bir okula yerleşeceğini düşünen Aleyna Üşenmez, ‘Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri 2018 yılı orta öğretime geçiş tercih ve yerleştirme kılavuzunun 1.4.d maddesine göre gerçekleştirilecektir’ açıklamasıyla eğitim hayatının şokunu yaşadı. Aleyna’nın annesi Oya Üşenmez, hiçbir okula yerleşemeyen ve zihinsel engelli öğrenci olarak gösterilen kızının sınav sonucuyla ilgili Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.

“Sistem Engelli Saymış, Pardon…”

Aleyna Üşenmez’in sınav sonucu, ‘Herhangi bir tercihinize yerleşemediniz’ olarak değiştirildi. Bununla birlikte ikinci kez yıkılan Aleyna Üşenmez ve ailesi, Milli Eğitim Bakanlığı’na dilekçe yazarak mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti. İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Kapıcı, konuyla ilgili açıklamada bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Bilim ve Sanat Merkezi’ne giden öğrenciler için ek puan vermek üzere geliştirdiği bir sistemde oluşan arıza nedeniyle böyle bir mağduriyet yaşandığını ifade eden Kapıcı, şunları söyledi:

“Yakiynen ilgileniyoruz…”

“Bakanlığımız bir sıralama yaptı. Sıralama yaparken Bilim Sanat Merkezi’ne giden çocuklar için bir buton var. Bu buton işaretlenince çocuğumuza artı puan geliyor. Bu sistem artı puan yerine bazı çocuklarımızı zihinsel engelli diye algılamış. ‘Özel eğitim gören çocuk’ diye sonuç çıktı öğrencilere. Bakanlık bunu fark ederek sonuç açıklamasını değiştirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yapacağımız bir şey yok. Milli Eğitim Bakanlığı’nın konusu bu. Çocuğumuz ek yerleştirmede tercih yapacak. Bakanlığımız bunun farkında. Bir mağduriyet oluştuğunun farkına varınca sistemi düzeltti ancak tabii öğrencilerimiz bir okula yerleşemedi. Bir mağduriyet söz konusu. Yerleşemeyen öğrencilerimiz şimdi 4 kez ayrı ayrı tercih yapacaklar. Bu 4 tercihte de yerleşemezlerse yerleştirme komisyonumuz çocuklarımızı yerleştirecekler. Bakanlığımız konuyla yakından ilgileniyor.”

Adam Olacak Çocuklar MEB ‘lığından Halen Umutlu…

Yaşanan şok edici haber karşısında neye uğradığını şaşıran ailenin yanı sıra LGS sonucunda yüksek puan aldığı halde tercih ettiği okullara daha düşük puan alan öğrencilerin yerleştiğini gören bir çok aile ve öğrenci, yaşanan mağduriyetten dolayı şikayet dilekçeleriyle MEB ‘lığının kapısını çaldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir gün mutlaka düzelebileceğinden halen umutları olan bazı ailelerse, yap boza dönen eğitim sistemi için Bakanlığa gece gündüz dua ettiklerini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir