Amerika’dan Türkiye’ye çok konuşulacak yaptırım kararları..!

ABD’nin gerçekleştirdiği yaptırımlar ile Süleyman Soylu ve Abdülhamid Gül olmak üzere iki Türk bakanın başta ABD ve bazı ülkelere giriş ve çıkışları yasaklanacak. ABD içerisinde bulunan mal varlıklarına el koyulabilecek. İki bakanın ortak olduğu herhangi bir firmanın dolar transferi yapabilmesi de ABD tarafından engellenecek. Türkiye’nin ard arda tepki gösterdiği yaptırım kararıyla ilgili, hükümet sözcüsü “gereği yapılır” açıklamasında bulunurken, ABD yaptırım kararları ile gündemi uzun süre meşgul etmeye devam edecek.

ABD Neden Bu Kararı Aldı?

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ABD yönetiminin Abdülhamid Gül ve Süleyman Soylu hakkında aldığı kararı açıklarken şunları söyledi: “Pastör Brunson’ın yanlış bir şey yaptığına dair herhangi bir kanıt görmedik. Brunson’ın Türk hükümetinin adil olmayan kararının kurbanı olduğuna inanıyoruz. Başkan’ın talimatıyla Hazine Bakanlığı Brunson’ın tutukluğunda lider rol oynayan Adalet ve İçişleri bakanlarına yaptırım uygulama kararı almıştır.”

Yaptırım Kararı Alınan Süleyman Soylu Ne Dedi?

ABD ‘nin yaptırım kararı ile Amerika’ya gidemeyecek, ABD’de hiç bir yatırımda bulunamayacak, para transferi yapılamayacak, ABD’de varsa bulunan mallarına el konulabilecek olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Amerika’da bir malımız var, Fetö. Onu da orada bırakmayız, alacağız” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir