Battaniyeleri şimdiden hazırlayın..! Doğalgaz ve elektriğe rekor zam..!

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından elektrik üretim santrallerinin kullandığı gazın fiyatına 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere rekor düzeyinde yüzde 49 zam yapıldı. Söz konusu santrallerin aldıkları gazın ödemesi de artık dolar üzerinden yapılacak.  Enerji sektörü uzmanları yaklaşık olarak piyasada oluşan elektrik fiyatlarını yüzde 15-20 düzeyinde etkileyebileceğini söyledi. Bu söylemden kısa süre sonra da yarından geçerli olmak üzere elektriğe de %9 zam yapıldığı duyuruldu.

Yapılan artışın konutlardaki kullanılan doğalgaz fiyatlarına doğrudan yansıması bulunmuyor ancak yansıma dolaylı yoldan konutlardaki kullanılan doğalgaz fiyatlarına yansıyacak. Ayrıca BOTAŞ’ın, sattığı doğalgazın ödemesini artık dolar üzerinden alacağı belirtildi. Bunun için bugün itibariyle ABD dolar kuru 4,86 lira olarak baz alındı. Sonraki ödemelerde Merkez Bankasının işlemin yapıldığı günkü dolar satış kuru baz alınacak.

Gereksiz ışıkları söndürün..!

Doğalgaz ve Elektrik fiyatlarının artması önümüzdeki kışın ısınmak isteyen vatandaşların cebini yakacak olması ekonomistlerin vatandaşları uyarmasına yol açtı. Ekonomist uzman Mehmet Gülmez tasaruf için lüzumsuz ışıkların söndürülmesi gerektiğini belirtirken, kışın ısınmak için doğalgaz yerine elektrikli ısıtıcıları tercih edecekleride uyardı. Gülmez’e göre elektriğe gelen % 9’luk zam, kış ayının gelmesiyle daha da zamlanabilir ve elektrik faturası cep yakabilir. Yanan cebin ısıtmayacağını belirten Mehmet Gülmez, “zamlardan dolayı yanan cepler ısıtmaz, can sıkar. Bu nedenle gereksiz ışıkları kapatın, bu kış battaniyeleri çifter çifter alıp, sevdiğiniz dizi filmleri ışığı söndürerek battaniyeye sarılmış şekilde izleyin” önerisi geldi.

Yandaş Müteahhit  Osman’a Göre Sıkıntı Yok.!

Yandaşlığı ile bilinen Müteahhit Osman Kızıldere’ye göre ise gelen zamlar ülke ekonomisine can vereceğinden dolayı can yakmayacak ve vatandaş bundan etkilenmeyecek. “Tasarruf şart, bu zamlar ile fedakar milletimiz tasarruf etmeyi öğrenecek, buda ailelere olumlu yansıyacak” diyen Müteahhit Osman, gelen zamlardan dış güçleri sorumlu tutarak hükümetin ekonomi politikasına sahip çıktı. “Merkel ve Avrupa bizi kıskanıyor” diyen Müteahhit Osman, gelen zamların kendisini etkilemeyeceğini belirtiyor.

Asgari ücretle geçinen Soner Erdoğan isimli vatandaşın ise bu kış ısınmak için hangi yöntemi seçeceği ise şimdilik merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir