Günümüzde Basın bayramında gazeteciler bayram yapabiliyor mu?

Basın Bayramı veya Gazeteciler ve Basın Bayramı, tarihi konusunda üzerinde anlaşmazlık bulunsa da Türkiye’de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan önemli gündür.  Basın Bayramı 24 Temmuz tarihinde her sene ülkemizde kutlansa da ne yazık ki ülkemizde çoğu gazeteci mesleğini zor şartlar altında sürdürmek, hatta cezaevlerine atılmak riskiyle bile karşı karşıya gelebilmekte. Ülkemizde herhangi bir siyasi kuruluşa hizmet etmeden sadece gerçekleri yazabilen gazetecilerin hızla azaldığı günümüzde de basın bayramında gazetecilerin bayram yapıp yapmadığı halen tartışma konusu.
Basın görevini objektif şekilde kaleme alabilen gazetecilerin azaldığı bu günümüzde, görevini yapmaya devam eden gazetecilerin tek isteği ise bir an önce özgür basının yaygınlaşıp, kimsenin fikir veya düşüncelerinden dolayı görevini yaparken zorlanmak istemediği oldu. Ülkemizde günümüzde yapılması en zor mesleklerden biri olan gazetecilik sektöründe, bağımsız ve objektif şekilde haber yapabilen gazeteciler azalarak, gerçek basına ve gazeteciliğe günümüzdeki özlem oldukça yüksek olmaya devam ediyor.
Gazetecilerin günümüzde yazdıklarından dolayı aldıkları çeşitli cezalar, işsiz kalmalarının yanı sıra ölüm tehditleri de almaya devam ediyor olmasıda ayrıca bir utanç konusu olarak gündeme çoğu zaman geliyor. Bizlerde tüm basın çalışanlarının özgürce işlerini yapabilecekleri bir Türkiye dileği ile tüm basın çalışanları ve gazetecilerin Basın Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir