Şaka gibi haber… Akp’den suya yapılan zamma tepki..!

24 Haziran seçimlerinin ardından başta doğalgaz olmak üzere bir çok ürüne %10 ila %20 arasında yapılan zamlarla ilgili tek bir kelime etmeyen Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Birsen, sadece Kalabak Suyu’na yapılan zamma ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan bu zam ile Eskişehirlilerin cezalandırıldığını belirten Birsen şunları söyledi:

“Bu zammın tek cümleyle izahı Eskişehir halkını cezalandırmaktır. Geçen yıl sadece Kalabak Suyu’ndan 30 milyon lira, çeşme suyundan 90 milyon lira kazancı olan, geliri giderinden fazla olan ve kasasında 40 milyon lira parası olan ESKİ gibi devasa bir kuruluşun Ocak ayında %10, Temmuz ayında %30 olmak üzere toplam %40 zam yapmış olması başka hiçbir şeyle açıklanamaz. Bu zam keyfiyettir ve 24 Haziran seçimlerinde CHP’ye oy vermeyen Eskişehir halkını cezalandırmak için yapılmıştır. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen olmak üzere tüm ESKİ Yönetim Kurulu’nu insafa davet ediyoruz.”

Sizin zam çok, bizimkiler iyi…

Eskişehir’de su fiyatlarına yapılan zamların ardından tartışılmaya başlanan zamlı fiyatlarda, hükümete yakın çevrelerin başta doğalgaz olmak üzere onlarca ürüne seçim sonrası ard arda yapılan zamları görmeyip sadece suya yapılan zammı görmesi dikkatlerden kaçmazken, suya yapılan zammı savunan muhalefet çevresine yakın kişilerinse su zammını az bulup sadece diğer zamları eleştiriyor olması kafaları adeta karıştırdı. Ekonomi uzmanlarına göre yapılan açıklamalarda ise gelen zamlar ister hükümet kanadından olsun, ister muhalefet kanadından olsun sadece vatandaşı olumsuz yönde etkiliyor. Buna rağmen vatandaşların sosyal medya üzerinde “sizin zammınız çok bizimki çok iyi” gibi anlamsız bir tartışma içine girmelerine ise anlam verilemiyor.

Zira yapılan zamlardan ne AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Akp’li vekiller, ne de Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen ve CHP’li vekiller etkilenmiyor. Buna rağmen zamlardan beli bükülen vatandaşların birbirleriyle “o zam çok, bu zam iyi” gibi tarışmalara girmesinin önüne geçilebilmiş değil. Avrupa kanadı ile kıyaslandığımızda ise ortaya çıkan durumda, zam kimden gelirse gelsin tepkinin ortak olması gerekirken, Türkiye’deki yapılan zamlar sonrası tepkilerin ayrışıyor olması dikkatlerden kaçmıyor.

Kalabak suya gelen zammın nedenini açıklandı…

Kalabak suya 75 kuruşluk artışın ardından Büyükşehir Belediyesinden açıklama bekleniyordu. Beklenen açıklama nugün geldi. Yapılan açıklama şöyle; “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ESKİ) yönetim kurulu tarafından alınan karar ile 12 litrelik Kalabak damacana suyun fiyatı 2,75 TL’den 3,50 TL’ye yükseltilmiştir. Aradaki 75 kuruşluk artış Dolar ve Euro’daki yükselişe bağlı olarak, damacana üretiminde kullanılan ham madde fiyatları ile personel ücret artışlarının, üretim maliyetlerine olan etkisi nedeniyle yapılmıştır.

Son bir yılda Dolar yüzde 32, Euro yüzde 36, personel harcamaları yüzde 30, akaryakıt yüzde 32, damacana su üretiminde kullanılan (kapak, damacana, güvenlik vb) hammadde ise yüzde 40 oranında zamlanmıştır.

Bu nedenle 2,75 TL kuruş olan 12 litrelik damacana su, sürdürülebilir fiyat olmaktan çıkmıştır.  Üretimin sürdürülebilirliği, gerekli yatırımların yapılabilmesi ve hizmet kalitesinden taviz verilmemesi için 75 kuruşluk fiyat artışı zorunlu hale gelmiştir.

Kaldı ki Eskişehir piyasasında 19 litrelik damacana su fiyatları incelendiğinde; fiyatların 8 TL ile 13,5 TL arasında değiştiği görülmektedir. Bu durumda piyasadaki en ucuz suyun litre fiyatı 42 kuruştur. Kalabak suyumuzun litre fiyatı ise bu fiyat artışından sonra bile 29 kuruş olmuştur. Diğer bir deyişle, suyumuz diğerlerine göre çok daha ucuzdur.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; Kalabak Suyumuz Türkiye’deki doğal kaynak suları arasında kalite açısından ikinci sırada yer almaktadır. Bu durumda en sağlıklı ve ucuz su, Eskişehir ilimizde üretilen Kalabak Su olduğu açıkça görülmektedir.

Eskişehirli hemşerilerimizin bu fiyat artışını anlayışla karşılayacağını ümit ediyor, saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir