Anlamak mı Anlayış göstermek mi? / Yaşam Koçu Haluk Gültekin yazdı..!

Sevgili Dostlar,

Bu hafta sohbet konumuz “Anlamak mı anlayış göstermek mi” olacak. Bu konu da günlük yaşantımızda çok sık karşılaştığımız hatta yaşadığımız bir olgudur.

Çevremizde en sık duyduğumuz bazen de kendi kullandığımız cümlelerden biridir “Seni anlıyorum” cümlesi.

Peki, acaba sahiden anlıyor muyuz karşımızdakini veya o bizi gerçekten anlıyor mu?

Bence hayır veya çok çok az bir ihtimalle evet.

Sebebine gelince gerek erkek gerek dişi hepimizin karakteri dörder ana karakter grubundan birine giriyor yani gerek aynı cins gerek se farklı cinsler arasında karakter uyumu olasılığı yaklaşık yüzde yirmi beştir. Kaldı ki orta yaş dönemlerinde büyük bir çoğunluğumuzun karakteri bir geçiş yaparak kendi karakter grubuna yakın başka bir karakter grubuna dönüşür. Çok iyi tanıdığımızı zannettiğimiz bir kişinin bu dönemlerde bazı gelişmeler karşısında beklentimizin dışında tepkiler vermesi de bu yüzdendir.

Toplum bu gelişmeyi yaş dönümü krizi gibi değerlendirir oysa çoğu zaman karakter grubunda bir değişim söz konusudur. Görülüyor ki karşımızdaki kişiyle aynı karakter yapısında olabilme olasılığımız çok zayıf.

Peki, tek sorun karakter farklılığı mı tabi ki hayır. Bir de kişilik dediğimiz ve çoğu zaman yol üzerinde şekillenen bir yapımız vardır ki bu da on altı farklı gruba ayrılır. Yani her bir karakter grubunun on altı farklı kişilik grubuna ayrılabileceğini de düşünürsek birbirimizle aynı karakter ve kişilik grubunda olabilme olasılığımız yüzde bir buçuk civarına düşer.

O halde nasıl oluyor da çevremizde hep “seni anlıyorum” sözcüğünü duyuyoruz. Bu kişiler yalan mı söylüyorlar yoksa bu kadar düşük ihtimal sürekli gerçekleşiyor mu?

Ne biri ne öteki.

Aslında biz karşımızdaki kişiyle empati kurmaya onun etkilendiği gelişme karşısında ne hissettiğini gözlemlemeye çalışıyoruz. Bu gözlem sonunda onun etkilenme şiddetinden yola çıkarak biz böyle etkilendiğimizde neler hissediyoruz noktasına geliyoruz ve onun ne hissettiğinin adeta bir maketini yapıyoruz içimizde. Bu eylem sonunda da seni anlıyorum diyoruz kısaca. Oysa bal gibi anlamıyoruz da bu eylem sonunda anlayış gösteriyoruz.

Anlayış gösterme dilimizde zaman içinde anlamını değiştirerek “hoş görme” anlamında kullanılmaya başladığından tabi ki karşımızdakine “sana anlayış gösteriyorum” dersek o bundan alınacak ve bu deyimi sevmeyecektir. İşte bu yüzden “seni anlıyorum” diyoruz.

Anlaşılıyor olmak insanın temel ihtiyaçlarından biridir bence. Bu yazıyı okuduktan sonra “demek aslında karşımdaki beni anlamıyormuş sadece anlayış gösteriyormuş” diyerek keyfinizi kaçırmayın. Unutmayın ki o yüzde bir buçuk ihtimal içinde olup sizi duyar duymaz “anlayan kişiden” çok daha fazla çaba ve emek sarf ediyor “anlayış gösteren kişi”. Bu da sizi ne kadar çok sevdiği, size ne kadar çok değer verdiğini gösteriyor o karşınızdaki kişinin.

Çevrenizde herkesin sizi doğru anladığı veya anlayış gösterecek kadar size değer verdiği bir yaşamınız olmasını dilerim.

En içten sevgilerimle

Haluk Gültekin

Yaşam ve İlişkiler Koçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir